Article successfully added.
£1,779.90 *
Free Local Delivery on major products over £300
A+
A
G
Stock Expected In 3 - 5 Days
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : NEF-C29FS3AY0
Additional Services
Collect and Recycle Your Old Appliance £25.00
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
Flex Design compact oven Intensive Steam - changeable design elements with different colours to... more
Product information "Neff C29FS3AY0 Built-in Compact Oven with Steam Function"
Flex Design compact oven Intensive Steam - changeable design elements with different colours to choose and Full Touch TFT Display. Quick steaming keeps your favourite dishes full of flavour and nutrients. Home Connect - control your oven via the App.
- 4.1-inch Full Touch TFT Display: easy, intuitive menu for smart and enjoyable cooking.
- Flex Design: choose a finishing touch to match your kitchen’s aesthetic – and change it up later!
- Seamless Combination with Flex Design: watch your favourite appliances blend together seamlessly.
- Steam Boost: quickly fills your oven with steam for ultimate flavour and texture.
- Circo Therm®: the smart solution for simultaneous baking and roasting on up to four levels.
| Product Type: | Compact Oven |
| Series: | N90 |
| Colour: | Brushed Bronze, Anthracite Grey, Deep Black, Metallic Silver, Flex Design-Changeable Colours |
| Manufacturer's guarantee: | 5 Years Warranty (Once registered) |
| Energy efficiency: | A+ |
| Features: | 4.1-inch Full Touch TFT Display, Automatic Meal Settings, CircoTherm, Eco Clean rear wall with Easy Clean, Favourites, Flex Design, Fully Extendable Flex Rails, Home Connect, Intensive Steam, Oven Assistant, Recipe World, Remote Monitoring and Control, Seamless Combination, Soft Open and Close, Sous-Vide, Steam Boost, Voice Control |
| Oven Capacity (Primary): | 47 Litres |
| Timer: | Electronic Clock Timer |
| Amp required: | 16A |
| Cooking Functions: | Regeneration ,Half width grill, pre-heating, Hotair gentle, Full width grill, Defrost, Pizza setting, Hot air grilling, Bread Baking Setting, Sous-vide, 4D Hotair, warming, Bottom heat, low temperature cooking, Steam 100% ,fermentation, Air fry, Conventio |
| Display type: | 4.1-inch Full Touch TFT Display |
| Hinges: | Drop Down |
| Height: | 455 mm |
| Width: | 596 mm |
| Depth: | 548 mm |
| Steam Function: | Yes |
Related links to "Neff C29FS3AY0 Built-in Compact Oven with Steam Function"
No Articles to Compare