Article successfully added.
£3,079.90 *
Save £180
£3,259.90 *
(5.52% Saved)
Free Local Delivery on major products over £300
B
A
G
Stock Expected In 5 - 7 Days
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : NEF-V68YYX4C0
Additional Services
Collect and Recycle Your Old Appliance £25.00
Installation Bundle for Electric Integrated Appliances £130.00
More info
More info
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
This induction hob with integrated ventilation combines two appliances in one for a clear view... more
Product information "Neff V68YYX4C0 80cm Venting Induction Hob in Flex Design"
This induction hob with integrated ventilation combines two appliances in one for a clear view while cooking.
- Twist Pad Flex®: the easy-to-spin dial for effortless control of your hob.
- Flex Design: personalise your hob with Twist Pad Flex® and frame elements.
- Flex Induction: flexible cooking zones and automatic cookware detection.
- Extended Frying Sensor: monitor your desired temperature to prevent burning.
- Automatic Air Sensor – Constantly adjusts the extraction rate to match the situation in the kitchen.
| Product Type: | Hob |
| Colour: | Brushed Bronze, Anthracite Grey, Deep Black, Metallic Silver, Flex Design-Changeable Colours |
| Energy efficiency: | B |
| Features: | Automatic Air Sensor, EasyClean Filter, Extended Frying Sensor, Flex Design, Flex Induction, High Extraction Rate, Home Connect, Intuitive Flex Zones, Power Boost, Reduced Noise, Twist Pad Flex |
| Amp required: | 20A |
| Connection required: | Hard wired |
| Control Location: | Front |
| Control Type: | Touch, Twist Pad Flex |
| Series: | N90 |
| Hob type: | Induction |
| Cooking zones: | 4 + CombiZone |
| Child Lock: | Yes |
| Residual heat indicator: | Yes |
| Timer: | Yes |
| Height: | 223 mm |
| Width: | 834 mm |
| Depth: | 527 mm |
| Manufacturer's guarantee: | 5 Years Warranty (Once registered) |
Related links to "Neff V68YYX4C0 80cm Venting Induction Hob in Flex Design"
No Articles to Compare