Article successfully added.
£1,749.90 *
Free Local Delivery on major products over £300
A+
A
G
PRE-ORDER NOW
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : NEF-B69CY7MY0
Additional Services
Collect and Recycle Your Old Appliance £25.00
Installation Bundle for Electric Integrated Appliances £130.00
More info
More info
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
Flex Design built-in oven with Slide & Hide® and Flex Control - changeable design elements with... more
Product information "Neff B69CY7MY0 Single Built in oven in Flex Design"
Flex Design built-in oven with Slide & Hide® and Flex Control - changeable design elements with different colours to choose and Premium 6,8’’ Full Touch TFT Display. Easy to handle door that gently disappears under the oven. Multipoint Meatprobe with forecast function. Home Connect - control your oven via the App.
- Premium 6.8-inch Full Touch TFT Display: easy and intuitive interface for maximum comfort.
- Twist Pad Flex®: the easy-to-spin dial for effortless control of your Flex Control appliances.
- Flex Design: choose a finishing touch to match your kitchen’s aesthetic – and change it up later!
- Seamless Combination with Flex Design: watch your favourite appliances blend together seamlessly.
- Slide & Hide®: the easy-to-handle oven door that slides away for unrestricted access.
| Product Type: | Electric Oven |
| Energy efficiency: | A+ |
| Colour: | Brushed Bronze, Anthracite Grey, Deep Black, Metallic Silver, Flex Design-Changeable Colours |
| Features: | Airfry, Automatic Meal Settings, CircoTherm, Favourites, Flex Control, Flex Design, Fully Extendable Clip Rails, Home Connect, Multipoint Meatprobe, Oven Assistant, Premium 6.8-inch Full Touch TFT, Pyrolytic Self-Cleaning, Remote Monitoring and Control, Seamless Combination, Slide & Hide Door, Soft Open, Twist Pad Flex, Voice Control |
| Airfry: | Yes |
| Series: | N90 |
| Smart Check: | Home Connect |
| Ovens: | Single |
| Oven Capacity (Primary): | 71 Litres |
| Timer: | Programmable Oven |
| Lights: | Yes |
| Control Type: | Premium 6.8-inch Full Touch TFT |
| Cooking Functions: | 4D Hotair, Air Fry, Bottom heat, Bread Baking, CircoTherm, Conventional Heat Gentle, Dough Proving, Full Width Grill, half-width grilling, Hot-Air Gentle, Hot air grilling, Low Temperature, Multi-function, Pizza, Pre-Heat, Regeneration |
| Fan Oven: | Yes |
| Oven Liners: | Pyrolytic |
| Connection required: | Hard wired |
| Amp required: | 16A |
| Built-Under: | No |
| Height: | 595 mm |
| Width: | 596 mm |
| Depth: | 548 mm |
| Weight: | 40.4 kg |
| Manufacturer's guarantee: | 5 Years Warranty (Once registered) |
Related links to "Neff B69CY7MY0 Single Built in oven in Flex Design"
No Articles to Compare