Article successfully added.
£1,419.90 *
Free Local Delivery on major products over £300
A+
A
G
Stock Expected In 6 - 8 Days
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : NEF-B59CR7KY0B
Additional Services
Collect and Recycle Your Old Appliance £25.00
Installation Bundle for Electric Integrated Appliances £130.00
More info
More info
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
Flex Design built-in oven with Slide & Hide® - changeable design elements with different colours... more
Product information "Neff B59CR7KY0B Single Built in oven in Flex Design"
Flex Design built-in oven with Slide & Hide® - changeable design elements with different colours to choose. Easy to handle door that gently disappears under the oven. Home Connect - control your oven via the App.
- 3.7-inch Full Touch TFT Display: intuitive navigation for easy use and complete control.
- Flex Design: choose a finishing touch to match your kitchen’s aesthetic – and change it up later!
- Seamless Combination with Flex Design: watch your favourite appliances blend together seamlessly.
- Slide & Hide®: the easy-to-handle oven door that slides away for unrestricted access.
- Circo Therm®: smart solution for even baking on up to three levels at once.
| Product Type: | Electric Oven |
| Energy efficiency: | A+ |
| Colour: | Brushed Bronze, Anthracite Grey, Deep Black, Metallic Silver, Flex Design-Changeable Colours |
| Features: | 3.7-inch Full Touch TFT Display, Automatic Meal Settings, CircoTherm, Favourites, Flex Design, Fully Extendable Flex Rails, Home Connect, Oven Assistant, Pyrolytic Self-Cleaning, Remote Monitoring and Control, Seamless Combination, Slide & Hide Door, Soft Open, Vario Steam, Voice Control |
| Airfry: | Yes |
| Series: | N70 |
| Smart Check: | Home Connect |
| Ovens: | Single |
| Oven Capacity (Primary): | 71 Litres |
| Timer: | Programmable Oven |
| Lights: | Yes |
| Control Type: | 3.7" Full Touch Display |
| Cooking Functions: | 4D Hotair, Air Fry, Bottom heat, Bread Baking, Conventional Heat Gentle, Dough Proving, Full Width Grill, half-width grilling, Hot-Air Gentle, Hot air grilling, Low Temperature, Pizza, Pre-Heat, warming |
| Fan Oven: | Yes |
| Oven Liners: | Hydrolytic, Pyrolytic |
| Connection required: | Hard wired |
| Amp required: | 16A |
| Built-Under: | No |
| Height: | 595 mm |
| Width: | 596 mm |
| Depth: | 548 mm |
| Weight: | 39.4kg |
| Manufacturer's guarantee: | 5 Years Warranty (Once registered) |
Related links to "Neff B59CR7KY0B Single Built in oven in Flex Design"
No Articles to Compare