Article successfully added.
£579.00 *
Free Local Delivery on major products over £300
C
A
G
Out of stock, Delivery dates currently unavailable
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : BOS-SMH4HVX14G
Additional Services
Collect and Recycle Your Old Appliance £25.00
Installation Bundle for Integrated Dishwashers £140.00
More info
More info
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
Flexible loading and smart remote control of your VarioHinge dishwasher via the Home Connect... more
Product information "Bosch SMH4HVX14G Integrated Dishwasher"
Flexible loading and smart remote control of your VarioHinge dishwasher via the Home Connect app. VarioHinge the perfect solution for installations with low plinth heights and high built-in situations.
- Extra Dry: extra drying option for difficult-to-dry loads.
- Rackmatic: even more adjustment options and maximum flexibility.
- Vario Hinge: A perfect design match thanks to Vario Hinge.
- VarioFlex-baskets and VarioDrawer: enhanced flexibility options with more space on all levels.
- Bosch Home Connect app: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life.
| Dishwasher Type: | Fully Integrated |
| Product Type: | Dishwasher |
| Colour: | Stainless Steel |
| Energy efficiency: | C |
| Place settings: | 14 |
| Series: | Serie 4 |
| Smart Check: | Home Connect |
| Features: | Active Water, aquaStop, DossageAssist, EcoSilence Drive, ExtraDry, Favourite Programme, Home Connect, InfoLight, RackMatic, VarioDrawer, VarioFlex Baskets, VarioHinge |
| Interior: | Stainless steel/Polinox interior |
| Noise Level : | 46 db |
| Quick wash options: | Yes |
| Time delay: | Up to 24 hours |
| Noise Level Efficiency: | C |
| Time remaining indicator: | Yes |
| Display type: | LED |
| Size: | Full Size |
| Height: | 815 mm |
| Width: | 598 mm |
| Depth: | 550 mm |
| Manufacturer's guarantee: | 5 Years Warranty (Once registered) |
Related links to "Bosch SMH4HVX14G Integrated Dishwasher"
No Articles to Compare