Article successfully added.
£1,139.00 *
Free Local Delivery on major products over £300
C
A
G
Stock Expected In 4 - 6 Days
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : BOS-SMD6ZCX61G
Additional Services
Collect and Recycle Your Old Appliance £25.00
Installation Bundle for Integrated Dishwashers £140.00
More info
More info
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
PerfectDry dishwashers for best drying results with Extra Clean Zone for spotless clean dishes.... more
Product information "Bosch SMD6ZCX61G Integrated Dishwasher"
PerfectDry dishwashers for best drying results with Extra Clean Zone for spotless clean dishes.
- PerfectDry: perfect drying results with low energy consumption, even for hard-to-dry items.
- Rackmatic: even more adjustment options and maximum flexibility.
- Max Flex baskets: flexible and stable loading for your dishes
- TimeLight: program status and remaining time clearly displayed on floor in high resolution.
- Bosch Home Connect app: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life.
| Dishwasher Type: | Fully Integrated |
| Product Type: | Dishwasher |
| Colour: | Stainless Steel |
| Energy efficiency: | C |
| Place settings: | 13 |
| Series: | Serie 6 |
| Smart Check: | Home Connect |
| Features: | ExtraClean Zone, Favourite Programme, Home Connect, Max Flex Basket, PerfectDry, Programme Download, RackMatic, Silence 50, Silence Plus 44db, TimeLight |
| Interior: | Stainless steel |
| Noise Level : | 44 db |
| Quick wash options: | Yes |
| Time delay: | Up to 24 hours |
| Noise Level Efficiency: | B |
| Time remaining indicator: | Yes |
| Display type: | LED |
| Size: | Full Size |
| Height: | 815 mm |
| Width: | 598 mm |
| Depth: | 550 mm |
| Manufacturer's guarantee: | 5 Years Warranty (Once registered) |
Related links to "Bosch SMD6ZCX61G Integrated Dishwasher"
No Articles to Compare