Article successfully added.
£729.90 *
Free Local Delivery on major products over £300
C
A
G
PRE-ORDER NOW
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : NEF-S195HCX17G
Additional Services
Collect and Recycle Your Old Appliance £25.00
Installation Bundle for Integrated Dishwashers £140.00
More info
More info
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
The Vario Hinge dishwasher with cutlery drawer that's flexible to load and offers the comfort of... more
Product information "Neff S195HCX17G 60cm Integrated Dishwasher"
The Vario Hinge dishwasher with cutlery drawer that's flexible to load and offers the comfort of door opening with a light push, fits low and high built-in situations.
- Zeolith: effective drying with natural minerals.
- Flex 2 Baskets – Flexible baskets, Rack Matic and Flex Cutlery Drawer offers easy loading solutions
- Vario Hinge – Install your dishwasher almost anywhere.
- Gap Illumination – Tells you when a dishwasher cycle is running.
- Door Open Assist – Just push the door gently to open.
| Dishwasher Type: | Fully Integrated |
| Product Type: | Dishwasher |
| Colour: | Stainless Steel |
| Energy efficiency: | C |
| Place settings: | 14 |
| Series: | N50 |
| Smart Check: | Home Connect |
| Features: | Chef 70°, DoorOpenAssist, ExtraDry, Favourite Programme, Flex 2, Gap illumination, Height Adjustable Basket, Home Connect, Intelligent Programme, RackMatic, Smart Start, VarioDrawer, VarioHinge |
| Interior: | Stainless steel |
| Noise Level : | 42 db |
| Quick wash options: | Yes |
| Time delay: | Up to 24 hours |
| Noise Level Efficiency: | B |
| Time remaining indicator: | Yes |
| Display type: | LED, Touch |
| Size: | Full Size |
| Height: | 815 mm |
| Width: | 598 mm |
| Depth: | 550 mm |
| Manufacturer's guarantee: | 5 Years Warranty (Once registered) |
Related links to "Neff S195HCX17G 60cm Integrated Dishwasher"
No Articles to Compare