Article successfully added.
£599.90 *
Free Local Delivery on major products over £300
C
A
G
Stock Expected In 3 - 5 Days
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : BOS-SMI2HTS06G
Additional Services
Collect and Recycle Your Old Appliance £25.00
Installation Bundle for Integrated Dishwashers £140.00
More info
More info
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
Connected dishwasher with noise reduction at any time via the Home Connect App.
Extra Dry:... more
Product information "Bosch SMI2HTS06G Semi-Integrated Dishwasher in Brushed Steel"
Connected dishwasher with noise reduction at any time via the Home Connect App.
- Extra Dry: extra drying option for difficult-to-dry loads.
- Height Adjustable Top Basket: offers extra space, especially for tall dishes.
- Bosch Home Connect app: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life.
- Silence Programme: the quietest way to run your dishwasher.
- Silence on demand: up to 30 min noise reduction at any time via the Bosch Home Connect App.
| Dishwasher Type: | Semi-Integrated |
| Product Type: | Dishwasher |
| Colour: | Brushed Steel |
| Energy efficiency: | C |
| Place settings: | 13 |
| Series: | Serie 2 |
| Smart Check: | Home Connect |
| Features: | ActiveWater, aquaStop, DossageAssist, EcoSilence Drive, ExtraDry, Height Adjustable Basket, Home Connect, programme assistant, Programme Download, Silence On Demand, Silence Programme |
| Interior: | Plastic |
| Noise Level : | 46 db |
| Quick wash options: | Yes |
| Time delay: | Yes |
| Noise Level Efficiency: | C |
| Time remaining indicator: | Yes |
| Display type: | LED |
| Size: | Full Size |
| Height: | 815 mm |
| Width: | 598 mm |
| Depth: | 573 mm |
| Manufacturer's guarantee: | 5 Years Warranty (Once registered) |
Related links to "Bosch SMI2HTS06G Semi-Integrated Dishwasher in Brushed Steel"
No Articles to Compare