Article successfully added.
£599.00 *
Save £160
£759.00 *
(21.08% Saved)
Free Local Delivery on major products over £300
B
A
G
Stock Expected In 6 - 8 Days
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : BOS-SPV4EMX17G
Additional Services
Collect and Recycle Your Old Appliance £25.00
Installation Bundle for Integrated Dishwashers £140.00
More info
More info
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
Better drying performance with the connected dishwasher for smart remote control.... more
Product information "Bosch SPV4EMX17G Built In Slimline Dishwasher"
Better drying performance with the connected dishwasher for smart remote control.
- SpeedPerfect+: Reduced washing time, perfectly cleaned dishes.
- EfficientDry: improved drying performance by automatic door opening.
- Silence 50° program: Reduce the noise to a minimum and enjoy peaceful and quiet dishwashing without compromising on cleanliness.
- Rackmatic: even more adjustment options and maximum flexibility.
- Slimline Vario Flex baskets & Vario Drawer: 3 racks mould to fit everything from teaspoons to pots.
| Dishwasher Type: | Fully Integrated |
| Product Type: | Dishwasher |
| Colour: | Stainless Steel |
| Energy efficiency: | B |
| Place settings: | 10 |
| Series: | Serie 4 |
| Smart Check: | Home Connect |
| Features: | ActiveWater, aquaStop, DosageAssist, EcoSilence Drive, EfficientDry, Height Adjustable Basket, Home Connect, InfoLight, Overflow protection, Silence 50, Slimline Vario Flex baskets and Vario Drawer, Speed Perfect Plus, Time light |
| Interior: | Stainless steel |
| Noise Level : | 44 db |
| Quick wash options: | Yes |
| Time delay: | Yes |
| Noise Level Efficiency: | B |
| Time remaining indicator: | Yes |
| Display type: | LED |
| Size: | Slimline |
| Height: | 815 mm |
| Width: | 448 mm |
| Depth: | 550 mm |
| Manufacturer's guarantee: | 5 Years Warranty (Once registered) |
Related links to "Bosch SPV4EMX17G Built In Slimline Dishwasher"
No Articles to Compare