Article successfully added.
£519.90 *
Free Local Delivery on major products over £300
C
A
G
Stock Expected In 7 - 9 Days
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : BOS-SMS2HVI06G
Additional Services
Installation of the Freestanding Dishwasher £35.00
More info
More info
Collect and Recycle Your Old Appliance £25.00
Remove and Recycle the Product's Packaging £5.00
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
Connected dishwasher with noise reduction at any time via the Home Connect App.
Extra Dry:... more
Product information "Bosch SMS2HVI06G 60cm Brushed Steel Dishwasher"
Connected dishwasher with noise reduction at any time via the Home Connect App.
- Extra Dry: extra drying option for difficult-to-dry loads.
- SpeedPerfect+: Reduced washing time, perfectly cleaned dishes.
- Rackmatic: even more adjustment options and maximum flexibility.
- Vario Drawer: 3rd level loading for cutlery and smaller kitchen utensils.
- Bosch Home Connect app: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life.
| Dishwasher Type: | Freestanding |
| Product Type: | Dishwasher |
| Colour: | Brushed Steel |
| Energy efficiency: | C |
| Place settings: | 14 |
| Series: | Serie 2 |
| Smart Check: | Home Connect |
| Features: | ActiveWater, Anti-Fingerprint, Automatic Programmes, DossageAssist, EcoSilence Drive, ExtraDry, Favourite Programme, Home Connect, RackMatic, Silence On Demand, Speed Perfect Plus, VarioDrawer |
| Interior: | Plastic |
| Noise Level : | 46 db |
| Quick wash options: | Yes |
| Time delay: | Yes |
| Noise Level Efficiency: | C |
| Time remaining indicator: | Yes |
| Display type: | LED |
| Size: | Full Size |
| Height: | 845 mm |
| Width: | 600 mm |
| Depth: | 600 mm |
| Manufacturer's guarantee: | 5 Years Warranty (Once registered) |
Related links to "Bosch SMS2HVI06G 60cm Brushed Steel Dishwasher"
No Articles to Compare