Article successfully added.
£549.90 *
Free Local Delivery on major products over £300
D
A
G
Stock Expected In 3 - 5 Days
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : BOS-SPS4HMI14G
Additional Services
Installation of the Freestanding Dishwasher £35.00
More info
More info
Collect and Recycle Your Old Appliance £25.00
Remove and Recycle the Product's Packaging £5.00
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
Flexible loading and smart remote control of your dishwasher via the Bosch Home Connect app.... more
Product information "Bosch SPS4HMI14G Slimline Dishwasher"
Flexible loading and smart remote control of your dishwasher via the Bosch Home Connect app.
- Extra Dry: extra drying option for difficult-to-dry loads.
- SpeedPerfect+: Reduced washing time, perfectly cleaned dishes.
- Rackmatic: even more adjustment options and maximum flexibility.
- Slimline Vario Flex baskets & Vario Drawer: 3 racks mould to fit everything from teaspoons to pots.
- Bosch Home Connect app: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life.
| Dishwasher Type: | Freestanding |
| Product Type: | Dishwasher |
| Colour: | Brushed Steel anti-fingerprint |
| Energy efficiency: | D |
| Place settings: | 10 |
| Series: | Serie 4 |
| Smart Check: | Yes |
| Features: | ActiveWater, Anti-Fingerprint, autoProgramme, DossageAssist, EcoSilence Drive, ExtraDry, Favourite Programme, Home Connect, RackMatic, SilencePlus, Silence Programme, Slimline Vario Flex baskets and Vario Drawer, Speed Perfect Plus |
| Interior: | Stainless steel |
| Noise Level : | 44 db |
| Quick wash options: | Yes |
| Time delay: | Yes |
| Noise Level Efficiency: | B |
| Time remaining indicator: | Yes |
| Display type: | LED |
| Size: | Slimline |
| Height: | 845 mm |
| Width: | 450 mm |
| Depth: | 600 mm |
| Manufacturer's guarantee: | 5 Years Warranty (Once registered) |
Related links to "Bosch SPS4HMI14G Slimline Dishwasher"
No Articles to Compare