Article successfully added.
£349.99 *
Free Local Delivery on major products over £300
Out of stock, Delivery dates currently unavailable
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : SHK-EX300UK
Additional Services
Remove and Recycle the Product's Packaging £5.00
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
Bring your carpets back to life with the Shark CarpetXpert HairPro pet carpet cleaner.
With... more
Product information "Shark EX300UK Upright CarpetXpert HairPro Cleaner"
Bring your carpets back to life with the Shark CarpetXpert HairPro pet carpet cleaner.
With a high-pressure spray and powerful suction, you can eliminate tough pet stains that were once deemed unbeatable. Even those tricky lumps of pet hair can be untangled, unclamped, and unclogged. Say goodbye to tireless scrubbing when you can instantly banish those tough stains in your home with the EX300UK.
What’s more, with Shark’s CarpetXpert long reach and interchangeable attachments it’s the perfect choice for tackling everyday dirt and grime.
| Product Type: | Carpet Cleaner |
| Colour: | Grey, Multicoloured |
| Cleaner type: | Upright |
| Functions: | Built-in handheld spot cleaner |
| Cordless: | No |
| Motor Power (watts): | 1000 |
| Dust Collection: | N/A |
| Bin Capacity: | 71l |
| Weight: | 8.69 kg |
| Cord length: | 6.7 m |
| Tools included: | HairPro Tough Stain Tool, Hair Pro Wide Tough Stain Tool, HairPro Pet mess collector, HairPro Pet hair collector, 0.335L Deep clean Pet Starter, 0.473L Oxy Multiplier Starter |
| Height: | 1120 mm |
| Width: | 360 mm |
| Depth: | 381 mm |
| Manufacturer's guarantee: | 5 Year parts & Labour |
Related links to "Shark EX300UK Upright CarpetXpert HairPro Cleaner"
No Articles to Compare