Article successfully added.
£999.90 *
Save £300
£1,299.90 *
(23.08% Saved)
Free Local Delivery on major products over £300
E
A
G
Stock Expected In 3 - 5 Days
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : BOS-KGN86VIEAG
Additional Services
Installation of the Refrigeration Appliance £20.00
More info
More info
Reverse the Door / Doors on the Refrigeration Appliance £40.00
Collect and Recycle Your Old Refrigeration Appliance £25.00
Remove and Recycle the Product's Packaging £5.00
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
No Frost bottomfreezer : no need to defrost your freezer
XXL capacity: extra space for your... more
Product information "Bosch KGN86VIEAG 86cm No Frost Fridge Freezer"
No Frost bottomfreezer : no need to defrost your freezer
- XXL capacity: extra space for your food when you need it.
- Perfect Fit: place your fridge right next to walls or other appliances to save space.
- LED lighting: all your items in perfect view.
- No Frost: never defrost again, thanks to perfect protection from ice formation - that saves time and effort.
- Easy Access Shelf: a pull-out glass shelf for easier access to everything inside your fridge.
| Product Type: | Fridge Freezer |
| Colour: | Brushed Steel anti-fingerprint |
| Energy efficiency: | E |
| Defrost type: | No Frost |
| Features: | 2 x Separate Cooling Circuits, BigBox, Door Alarm, Easy Access Shelf, Electronic Temperature Control, Individual Temperature Control, LED Light, MultiAirFlow , PerfectFit, Super Cooling Function, superFreezing, varioZone, XXL Capacity |
| Split: | 70/30 |
| Hinges: | Right |
| Net capacity fridge: | 479 Litres |
| Net capacity freezer: | 152 Litres |
| Number of compartments: | 2 |
| Number of shelves: | 3 |
| Water Dispenser: | No |
| Suitable for outbuildings: | No |
| Smart Check: | No |
| Series: | Serie 4 |
| Rear Panel Material: | Aluminium/Metal back |
| Height: | 1860 mm |
| Width: | 860 mm |
| Depth: | 810 mm |
| Manufacturer's guarantee: | 5 Years Warranty (Once registered) |
Related links to "Bosch KGN86VIEAG 86cm No Frost Fridge Freezer"
No Articles to Compare