Sony K55XR55B 55" 4K HDR Led Television
Euronics Agency
E
A G
Order now, delivery within 3-5 days
Promotional icon
  • SON-K55XR55B.UKA
Additional Services
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
Discover stunning imagery with the Sony K55XR55B.UKA 55" 4K BRAVIA 5 Mini LED HDR Google TV,... more
Product information "Sony K55XR55B 55" 4K HDR Led Television"
Discover stunning imagery with the Sony K55XR55B.UKA 55" 4K BRAVIA 5 Mini LED HDR Google TV, perfect for anyone seeking an exceptional viewing experience at home. With its remarkable 4K resolution and advanced Mini LED technology, it ensures deeper blacks and vivid colours that will enhance your favourite films and shows.
Product Type: Television
Colour: Black
Manufacturer's guarantee: 5 Years Warranty (Once registered)
Technology: 4K Mini LED
Built in Dvd player: No
Screen size: 55 "
Energy efficiency: E
Tuners: Analogue, Digital, Satellite
Smart: Yes
Smart Platform: Google TV
Catch-up Platform: YouView
HDR: Yes
Motion flow: XR Motion Clarity
Chromecast: Yes
Bluetooth: Yes
Backlight: Local Dimming
Anti-Reflection: No
Panel Refresh Rate: 120 Htz
Resolution: 3840 x 2160p
Colour Enhancement: XR Contrast Booster 10, XR Triluminos Pro
Speaker Type: Acoustic Multi-Audio, Full range Bass Reflex
Audio Format: Dolby Atmos, Dolby Audio
Audio Enhancements: DTS Digital Surround, S-Master Digital Amplifier
Virtual Assistant Supported: Alexa, Apple Home Kit, Google Assistant
Hdmi Quantity: 4
HDMI 2.1 Features: 4K120, ALLM, eARC, VRR
Connections: Digital, Ethernet, Hdmi, IF, Mini Jack, PCMCIA Slot, Rf in, USB
Connectivity: Bluetooth, Wi-fi
Onboard Storage: 32GB
USB HDD Recording: Yes
Hands Free Voice Search: Yes
Web Browser: Yes
Operating System: Android 12
Remote Control: Yes
Audio Power Output: 40 W (10W + 10W + 10W+ 10W)
Stand Width: 408 mm
Stand Colour: Black
Adjustable Stand: 2 Way Position (Standard, Narrow)
VESA Spacing: 300 mm x 300 mm
Height: 739 mm
Width: 1228 mm
Depth: 210 mm
Weight: 18.8 kg
Related links to "Sony K55XR55B 55" 4K HDR Led Television"