Free Local Delivery on major products over £300
PRE-ORDER NOW
To check stock availability:
- Model Number : HOT-HOI4S8PM0BUK
More info
More info
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
Transform your kitchen with this Hotpoint Class 4 oven, which blends advanced technology and refined design for an enhanced cooking experience. Featuring a sleek black finish and an intelligent mono dial control for a modern touch, this oven offers 8 cooking functions to help you achieve flawless meals every time. Thanks to our enhanced ActiveMultiFlow technology, heat is evenly distributed throughout the entire 73L cavity, so you can cook on 4 levels simultaneously without flavour transfer or needing to rotate your dishes. It saves you up to 50% in cooking time and 45% in energy* - perfect for preparing big meals or hosting family gatherings. Craving crispy favourites? The dedicated Air Fry function lets you enjoy a healthier crunch with up to 50% less fat**, while the dishwasher-safe tray makes cleanup a breeze. And for pizza lovers, the Pizza function quickly reaches a high temperature of 310°C for restaurant-style results in just 10 minutes***. The addition of Gentle Steam means you can lock in flavour and nutrients for healthy meals. Simply pour water into the dedicated recess at the bottom of the oven and choose from 3 steam settings for cooking bread, meat and fish to perfection. You can also cook tender, whole chicken and roast meats with ease thanks to the dedicated self-turning rotisserie attachment. The innovative design rotates large pieces of meat so they self-baste and cook evenly without drying out. Cooking has never been so effortless. MyMenu automatically selects the ideal settings for 30 delicious recipes so you can get on with your meal prep. When it comes to cleaning, let Hotpoint do the hard work for you. DualClean offers two effortless cleaning options - choose Pyro Clean for a deep clean that burns away tough stains at high temperatures, or Diamond Clean to tackle everyday residue using steam. Not only that, but this oven has an A+ energy rating, so you can enjoy all these advanced features without worrying about your electricity bill. *Comparing cooking roasted potatoes, lasagna, tart and chicken pieces on 4 levels simultaneously vs cooking the same dishes in 4 separate runs (internal report). **Based on a standard 12° pizza, excluding preheat time. ***Based on external Certified Laboratory test results. Comparison between frozen french fries cooked with Air Fry function without oil addition vs deep oil frying methods (Deep Fryer SDA or cooktop Pan Frying). Different results obtained with Air Fry feature depending on the kind of food and oil addition.
| Product Type: | Electric Oven |
| Energy efficiency: | A+ |
| Colour: | Black |
| Airfry: | Yes |
| Smart Check: | No |
| Ovens: | Single |
| Oven Capacity (Primary): | 73 Litres |
| Timer: | Programmable Oven |
| Lights: | Yes |
| Control Type: | Rotary Monodial |
| Cooking Functions: | Air Fry, Defrost setting, Multi-function, Pizza, Steam, Turbo Grilling |
| Fan Oven: | Yes |
| Oven Liners: | Hydrolytic, Pyrolytic |
| Connection required: | 13a plug |
| Amp required: | 13A |
| Built-Under: | No |
| Height: | 595 mm |
| Width: | 597 mm |
| Depth: | 564 mm |
| Weight: | 25.9 kg |
| Manufacturer's guarantee: | 10 Years Parts & 1 Year Labour |