Article successfully added.
£1,049.00 *
Free Local Delivery on major products over £300
A A
A
G
Ready to ship today
Delivery time approx. 1 working days.
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : SI07285473
Images may not be representative of the clearance product purchased.
Additional Services
Installation of the Dual Fuel Cooker £145.00
Collect and Recycle Your Old Appliance £25.00
Remove and Recycle the Product's Packaging £5.00
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
Spacious and versatile cooker perfect for preparing several dishes at once, equipped with... more
Product information "Smeg C92GMX2 90cm Dual Fuel Cooker (Ex-Display)"
Spacious and versatile cooker perfect for preparing several dishes at once, equipped with electric ovens and a gas hob: efficient and responsive, the visible heat source allows total control and the choice of the right intensity.
- The best cooking performances guaranteed by ventilated circular flow. - Circulaire
- Gas provides constant control of the heat source, with an immediate change in temperature - Gas hob
- Easy oven cleaning through the use of catalytic panels in the cavity - Catalysis
- Smeg's Vapor Clean function, is an assisted steam clean program designed to help loosen food residue and spills inside the oven for easy cleaning - Vapor Clean
- Easy and intuitive timer setting with a single touch
- The oven has a fan equipped with a circular heating element allowing cooking with rotating heat
- The best cooking performance at the highest energy efficiency
Airfry
Thanks to the air fry function, lighter and tastier meals can be achieved. The air fry basket ensures crispy textures and delicious flavours making healthy food delicious and appetizing.
Barbecue
Enjoy the sizzle and flavor of BBQ cooking right at home, making every meal a delightful grilling experience thanks to the double-sided grill.
Pizza stone
Using the specific refractory stone, it is possible to bake soft and crispy pizzas and delicious leavened products, ensuring perfect textures and flavours every time.
| Colour: | Stainless Steel |
| Amp required: | 23A |
| Product Type: | Dual Fuel Cooker |
| Wok burner: | Yes |
| Energy efficiency: | A |
| Fuel Type: | Dual |
| Oven quantity: | Double oven with grill |
| Hob type: | Gas |
| Oven Capacity (Primary): | 70 Litres |
| Oven Liners: | Catalytic |
| Control Type: | Knobs |
| Timer: | Yes |
| Cooking Functions: | Circulaire fan oven, Eco, Large Grill, Small Grill, Turbo Grilling |
| Cooking zones: | 5 |
| Pan Supports: | Cast iron |
| Oven Capacity (Secondary): | 35 Litre |
| Height: | 900 mm |
| Width: | 600 mm |
| Depth: | 600 mm |
| Lid: | No |
| Lights: | Yes |
| Manufacturer's guarantee: | 2 Years Parts & Labour Guarantee |
| Connection required: | Electric Supply, Gas Supply |
Related links to "Smeg C92GMX2 90cm Dual Fuel Cooker (Ex-Display)"
No Articles to Compare