Article successfully added.
£1,339.90 *
Save £59
£1,399.00 *
(4.22% Saved)
Free Local Delivery on major products over £300
A A
A
G
Stock Expected In 61 - 63 Days
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : BEL-COOK100DFBLK
Additional Services
Installation of the Dual Fuel Cooker £145.00
Collect and Recycle Your Old Appliance £25.00
Remove and Recycle the Product's Packaging £5.00
Installation of a Range Cooker £150.00
More info
More info
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
This spacious range cooker offers 157 litres of cooking capacity with two ovens and a separate... more
Product information "Belling COOKCENTRE 100cm Dual Fuel Cooker in Black"
This spacious range cooker offers 157 litres of cooking capacity with two ovens and a separate grill, perfect for big batch cooking, Sunday roasts, and bake sales. It also includes a storage compartment for pots and pans.
- 2 ovens and a variable electric grill
- 7 Burner gas hob including a powerful 4KW wok burner
- AirFry function & Tray
- Easy Clean Enamel interior
| Product Type: | Dual Fuel Cooker |
| Colour: | Black |
| Griddle plate: | No |
| Amp required: | 32A |
| Wok burner: | Yes |
| Energy efficiency: | A |
| Fuel Type: | Dual |
| Oven quantity: | Range |
| Hob type: | Gas |
| Oven Capacity (Primary): | 64 Litres |
| Oven Liners: | Easy clean enamel |
| Control Type: | Knobs |
| Timer: | Programmable Oven |
| Cooking Functions: | Air Fry, Conventional, Pizza, Slow cooking |
| Cooking zones: | 7 |
| Pan Supports: | Cast iron |
| Oven Capacity (Secondary): | 33 Litres |
| Energy rating (Secondary): | A |
| Height: | 900 mm |
| Width: | 996 mm |
| Depth: | 600 mm |
| Lid: | No |
| Lights: | Yes |
| Manufacturer's guarantee: | 3 Years Guarantee (Once Registered) |
| Connection required: | Gas Supply, Hard wired |
Related links to "Belling COOKCENTRE 100cm Dual Fuel Cooker in Black"
No Articles to Compare