Article successfully added.
£1,239.90 *
Save £59
£1,299.00 *
(4.55% Saved)
Free Local Delivery on major products over £300
A A
A
G
Stock Expected In 8 - 10 Days
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : BEL-COOK90DFSTA
Additional Services
Installation of the Dual Fuel Cooker £145.00
Collect and Recycle Your Old Appliance £25.00
Remove and Recycle the Product's Packaging £5.00
Installation of a Range Cooker £150.00
More info
More info
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
With a 174-litre capacity, this range cooker lets you bake, roast, and batch cook... more
Product information "Belling COOKCENTRE 90cm Dual Fuel Cooker in Stainless Steel"
With a 174-litre capacity, this range cooker lets you bake, roast, and batch cook simultaneously. Set different temperatures in the tall oven and main fanned oven for double the dishes, while the separate grill is perfect for crispy toppings and bacon.
- 2 ovens and a variable electric grill
- 5 Burner gas hob including a powerful 4KW wok burner
- AirFry function & Tray
- Easy Clean Enamel interior
| Amp required: | 32A |
| Colour: | Stainless Steel |
| Product Type: | Dual Fuel Cooker |
| Griddle plate: | No |
| Wok burner: | Yes |
| Energy efficiency: | A |
| Fuel Type: | Dual |
| Oven quantity: | Range |
| Hob type: | Gas |
| Oven Capacity (Primary): | 60 Litres |
| Oven Liners: | Easy clean enamel |
| Control Type: | Knobs |
| Timer: | Programmable Oven |
| Cooking Functions: | Air Fry, Conventional, Pizza, Slow cooking |
| Cooking zones: | 7 |
| Pan Supports: | Cast iron |
| Oven Capacity (Secondary): | 33 Litres |
| Energy rating (Secondary): | A |
| Height: | 900 mm |
| Width: | 896 mm |
| Depth: | 600 mm |
| Lid: | No |
| Lights: | Yes |
| Manufacturer's guarantee: | 3 Years Guarantee (Once Registered) |
| Connection required: | Gas Supply, Hard wired |
Related links to "Belling COOKCENTRE 90cm Dual Fuel Cooker in Stainless Steel"
No Articles to Compare