Article successfully added.
£499.90 *
Free Local Delivery on major products over £300
D
A
G
PRE-ORDER NOW
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : BOS-SPV2HKX02G
Additional Services
Collect and Recycle Your Old Appliance £25.00
Installation Bundle for Integrated Dishwashers £140.00
More info
More info
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
Connected dishwasher with noise reduction at any time via the Home Connect App.
Extra Dry:... more
Product information "Bosch SPV2HKX02G Built In Slimline Dishwasher"
Connected dishwasher with noise reduction at any time via the Home Connect App.
- Extra Dry: extra drying option for difficult-to-dry loads.
- Silence on demand: up to 30 min noise reduction at any time via the Bosch Home Connect App.
- Height Adjustable Top Basket: offers extra space, especially for tall dishes.
- Bosch Home Connect app: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life.
- InfoLight: a red light on the floor indicates whether the dishwasher is switched on or off.
| Dishwasher Type: | Fully Integrated |
| Product Type: | Dishwasher |
| Colour: | Stainless Steel |
| Energy efficiency: | D |
| Place settings: | 10 |
| Series: | Serie 2 |
| Smart Check: | Home Connect |
| Features: | ActiveWater, aquaStop, DosageAssist, EcoSilence Drive, ExtraDry, Height Adjustable Basket, Home Connect, InfoLight, Overflow protection, programme assistant, Programme Download, Silence On Demand, Smart Start |
| Interior: | Stainless steel |
| Noise Level : | 46 db |
| Quick wash options: | Yes |
| Time delay: | Yes |
| Noise Level Efficiency: | C |
| Time remaining indicator: | Yes |
| Display type: | LED |
| Size: | Slimline |
| Height: | 815 mm |
| Width: | 448 mm |
| Depth: | 550 mm |
| Manufacturer's guarantee: | 5 Years Warranty (Once registered) |
Related links to "Bosch SPV2HKX02G Built In Slimline Dishwasher"
No Articles to Compare