Article successfully added.
£219.99 *
Free Local Delivery on major products over £300
Ready to ship today
Delivery time approx. 1 working days.
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : IGE-IGAC01007W
Additional Services
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
• Maximum suitable room size: 14m²
• 24 Hour Programmable Timer
• Ambient Temperature... more
Product information "Igenix IGAC01007W 3 in 1 Portable Air Conditioner"
- • Maximum suitable room size: 14m²
- • 24 Hour Programmable Timer
- • Ambient Temperature Digital Display
- • Adjustable Louvres for Enhanced Cooling Performance
- • Easy to Move on Rolling Castors
- • 15cm Diameter 1.5m Long Exhaust Hose
- • Touch Control Panel and Remote Control
| Product Type: | Air Conditioner, Dehumidifier, Heater |
| Type: | Air Conditioner, Cooling Fan, Dehumidifier, Heater |
| Noise Level : | 64db |
| Features: | Cooling, Dehumidifier, Fan, Heating, Programmable Timer |
| Motor Power (watts): | 1100 |
| Speed Settings: | 2 |
| Colour: | White |
| Oscillating: | No |
| Display: | LED |
| Tilt/Pivot: | No |
| Timer: | Yes |
| Height: | 675 mm |
| Width: | 290 mm |
| Depth: | 280 mm |
| Remote Control: | Yes |
| Power supply: | Mains Only |
| Weight: | 21.3 kg |
| Cord length: | 1.5 m |
| Manufacturer's guarantee: | 2 Years Parts & Labour Guarantee |
Related links to "Igenix IGAC01007W 3 in 1 Portable Air Conditioner"
No Articles to Compare