Article successfully added.
£379.90 *
Free Local Delivery on major products over £300
A
A
G
PRE-ORDER NOW
Please enter a valid town or postcode
Please allow permission for this page to request your location.
Your browser does not support location look ups. Please enter your town or postcode.
Location look up is unavailable at this time. Please try again later.
To check stock availability:
- Model Number : HOT-H101ANTISTAINUK
Additional Services
We offer a number of additional services. These can be applied in the basket.
Installation of the Washing Machine £35.00
More info
More info
Collect and Recycle Your Old Appliance £25.00
Remove and Recycle the Product's Packaging £5.00
Delivery upstairs £20.00
More info
More info
Accessories
Product information "Hotpoint H101ANTISTAINUK 1400 Spin 10kg Washing Machine"
| Product Type: | Washing Machine |
| Colour: | White |
| Energy efficiency: | A |
| Features: | Anti-Allergy, Anti-Stain, Pet HairCare, Steam Hygiene |
| Spin speed (rpm): | 1400 |
| Wash load capacity: | 10kg |
| Time delay: | Yes |
| Spin Efficiency: | B |
| Noise Level Efficiency: | B |
| Quick wash options: | Full load in 45 mins |
| Time remaining indicator: | Yes |
| Variable Temperature: | Yes |
| Variable Spin: | Yes |
| Noise Level (Spin max): | 75 db |
| Manufacturer's guarantee: | 10 Years Parts & 1 Year Labour |
| Smart Check: | No |
| Hot & Cold Fill: | Cold Fill Only |
| Height: | 850 mm |
| Width: | 600 mm |
| Depth: | 580 mm |
Related links to "Hotpoint H101ANTISTAINUK 1400 Spin 10kg Washing Machine"
No Articles to Compare